Sklizeň plantáže

 

Sklizeň zajišťujeme za použití dostatečně silných samochodných řezaček, např. Krone Big X 650, vybavených speciální energetickou hlavou HSAB švédského výrobce Salix Energy, které seřezávají kmínky v nastavené výšce a ihned štěpkují dřevní hmotu. Optimální využítí je do průměru kmene 10 cm, avšak ani 15 cm jedinec není překážkou. Reálný výkon je 0,5 – 1,5 hektaru za hodinu práce (rychlost pojezdu záleží na hektarovém výnosu biomasy). V případě vrb, je možné sklízet i dvojřádky do rozestupu 70 cm.

Při organizaci sklizně je v závislosti na vzdálenosti uskladnění zapotřebí 2 – 4 traktorových souprav s vlečkami. Výsledná frakce štěpky je 40 mm. Takto vyrobená dřevní štěpka vykazuje vlhkost v rozmezí 50–55%. Podle podmínek příslušného odběratele je takováto dřevní štěpka vhodná k přímému prodeji nebo k dosušení blízko místa sklizně rychle rostoucích dřevin.

Ve spolupráci s Lesnickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně testujeme, jak co nejrychleji a nejefektivněji snížit vlhkost v hromadách dřevní štěpky.

vlhkost 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45% 50% 55%
Výhřevnost GJ/t 15,5 14,4 13,4 12,3 11,3 10,2 9,1 8 7

Existuje i druhá metoda sklizně, a to řezání celých stromů nastojato a uložení na okraj pole a následné poštěpkování po vyschnutí na požadovanou vlhkost. Tento způsob doporučujeme například pro samozásobování dřevní štěpkou pro zemědělský subjekt, ale časově a nákladově je způsob sklizně řezačkou efektivnější.

Naše služby jsou komplexní a kromě samotné organizace sklizně nabízíme jako jedni z mála i výkup dřevní hmoty naší sesterskou firmou Biomass trading s.r.o. O vaši energetickou plantáž rychle rostoucích dřevin je tedy postaráno od samého začátku až do konce její životnosti specializovanou firmou s odbornými znalostmi. Vy pouze kontrolujete, zda vše probíhá podle dohodnutých podmínek.

Kontaktujte nás

Máte-li zájem o sklizeň plantáže rychle rostoucích dřevin


Seznamte se: Samojízdná sklízecí řezačka Krone BIG X 650

Řezačka Krone BIG X 650 je moderním strojem usnadňující práci při sklizni. Samojízdná sklízecí řezačka se skládá se základní jednotky (podávací ústrojí, řezací ústrojí, dořezávací a drtící ústrojí, dopravní ústrojí, motor, pohony) s dostatečným výkonem a kvalitou zpracování, kabina a podvozek je chráněna na míru vyrobenými rámy.

Řezačka je osazena adaptérem na dřevo (hlavice) HSAB od švédského výrobce Salix Energy. Je plně hydraulický, připraven i do těch nejobtížnějších podmínek. Za kvalitou a funkčností tohoto adaptéru stojí 20 let vývoje a spolupráce s univerzitou. Je špičkou v rámci Evropy.

Základní parametry Krone BIG X 650

  • výkon [kW/hp]: 478/650
  • pohon: 4 x 4, rychlost až 40 km/h

Výhody řezačky

  • vysoký výkon motoru
  • komfortní ovládání =) urychlení práce
  • vysoká kvalita sklizeného materiálu
  • nejvyšší síla řezání s optimálním využitím

Řezačka Krone BIG X 650

Hotová štěpka